Прийнято вважати, що фітнес - це здебільшого жіноча справа, ніж чоловіча, але це хибна думка. Фітнес - це широке поняття фізичної підготовки організму, яке включає в себе велику кількість видів. Сьогодні будемо розбиратися у видах і напрямках фітнесу, особливостях, перевагах та недоліках, а також розберемося чоловіча чи жіноча це справа.
Що ж таке фітнес?
Насправді, фітнес, це індивідуально підібрана методика, яка поєднує в собі фізичні вправи, графік харчування, відпочинку і сну, спрямована на оздоровлення організму, що базується на стані здоров'я людини. Іншими словами, практично всі види фізичного навантаження умовно можна назвати фітнесом. До деяких спортивних напрямків це слово не зовсім підходить або просто не звучить, тому окремі напрямки мають власні назви.
Види фітнесу
На сьогоднішній день існує дуже велика кількість видів фітнесу: перші мають аеробний ухил, другі - силовий, треті - комбіновані. Розглянемо найпоширеніші і популярні види (про деякі види ми вже писали окремо й ознайомиться докладніше про них можна в нашому блозі):
- Бодіфітнес - різновид бодібілдингу. Тренування спрямовані на зростання мускулатури.
- Атлетичний фітнес - також різновид бодібілдингу, спрямований на тренування м'язів і досягнення естетично красивого тіла та його пропорцій.
- Полденс або танець на пілоні (жердині) - танцювальний напрямок, який поєднує у собі елементи акробатики, хореографії та спортивної гімнастики. Більше можна дізнатися тут.
- Танець живота - танцювальна техніка, спрямована на розвиток пластичності і граціозності.
- Аквааеробіка - спеціальна програма аеробіки, яка виконується в воді.
- Степ-аеробіка - різновид аеробної програми, вправи якої виконуються із застосуванням степ-платформи, сходів.
- Памп-аеробіка або боді-памп - це комбінований вид фітнесу, який об'єднує програму з бодібілдингу та аеробіки. Особливість заняття: силові вправи з елементами аеробіки під ритмічну музику.
- BOSU - напрямок фітнесу, який з'явився відносно недавно. Особливість цього виду полягає у використанні BOSU-платформи, гумова півсфера з жорсткою основою, яку використовують з обох сторін для виконання різних аеробних вправ.
- Стретчинг - програма вправ спрямована на розтяжку м'язів, зв'язок й розвиток гнучкості тіла. Більше можна дізнатися тут.
- Зумба-аеробіка - фітнес програма, що поєднує в собі елементи хіп-хопу, сальси, самби, меренге, мамбо, фламенко, танцю живота і аеробіку, в основі якої лежить хода.
- Слайд-аеробіка - атлетична програма тренувань поєднує в собі силові вправи і аеробні. Заняття складається в основному з вправ імітують рухи лижників, фігуристів, виконуються на спеціальній слайд-дошці.
- Фітбол-аеробіка - силова програма, вправи якої виконуються за допомогою великого м'яча, фітболу.
- Фанк-аеробіка - танцювальний вид фітнесу, який поєднує елементи африканських танців у супроводі музики в стилі фанк.
- Сальса-аеробіка - також танцювальний вид фітнесу, який об'єднує в собі елементи сальси і аеробіки.
- Фітнес-йога - це симбіоз класичний вправ йоги і елементів фітнесу, при цьому фітнес-йога не має таке велике філософське навантаження, як йога в первозданному вигляді. Більше про йогу тут.
- Скандинавська ходьба - спеціальна техніка ходьби з використанням палиць. Більше можна дізнатися тут.
- Пілатес - спеціальна програма тренувань, в якій присутні елементи з бодібілдингу, гімнастики, йоги та бойових мистецтв, виняток - силові вправи. Більше можна дізнатися тут.
- Калланетика - фітнес-програма, що поєднує в собі елементи бальних танців, йоги та гімнастики. Більше можна дізнатися тут.
- Фітбокс - аеробно-силове тренування, що поєднує в собі елементи аеробіки і тайського боксу.
- Кросфіт - силові тренування, що поєднують в собі вправи з важкої атлетики, пліометрики, пауерліфтингу, гімнастики, гирьового спорту, вправ стронгменів, бігу. Що і як роблять кросфітовці можна почитати тут.
До списку фітнес напрямків можна сміливо додати і катання на роликах, велосипедах, гру в міні-футбол, шейпінг, воркаут. Фітнес налічує понад 200 видів напрямів, тому кожен знайде собі заняття до душі.
Частина програм орієнтована більше на жіночу аудиторію, частина - на чоловічу, існують й універсальні види - для представників обох статей та різного віку. Здебільшого, фітнес-тренування не вимагають спеціальної фізичної підготовки.
Плюси і мінуси
Об'єднуючими факторами для них всіх є вплив на організм людини. До позитивних якостей відносяться:
- поліпшення роботи серцево-судинної системи
- поліпшення роботи дихальної системи
- поліпшення гнучкості
- поліпшення показників витривалості, сили, швидкості реакції і координації рухів
- зниження кількості жирових тканин.
До негативних сторін можна віднести:
- обмеження деяких видів при певних захворюваннях (наприклад, ритмічні дисципліни протипоказані при захворюваннях суглобів, при проблемах зі шкірою протипоказана аквааеробіка)
- тривалий період для досягнення необхідних результатів (незалежно від напрямку, щоб результат тренувань став помітний необхідно регулярно займатися протягом тривалого періоду часу)
- небезпека отримати травму, деяких видів (будь-який вид спорту при неправильному виконанні вправ супроводжується вивихами, розтягуваннями та іншими неприємностями).
Однозначно сказати, який вид фітнесу краще неможливо, кожен гарний по своєму, тому при виборі нового заняття - покладайтеся на власні переваги та рекомендації щодо стану здоров'я.
Автор: Крістіна Рідкоус.