Шейпінг, пілатес, стретчінг, калланетика, скільки зараз існує різновидів спортивних занять, які доступні. Не досвідченій людині буде складно розібратися, який саме вид спортивного навантаження підійде для досягнення поставленої мети. Багато видів ми вже оглядали, а ось до питання шейпінгу дісталися тільки зараз. Шейпінг: звідки він з'явився, що собою являє, його види і чим відрізняється від інших видів тренувань.
Шейпінг - жіночий вид занять, спрямований на моделювання фігури, може сказати велика кількість людей, але це не зовсім так. Спочатку, шейпінг, дійсно був розрахований на дівчат і жінок у віці від 15 до 50 років, але з часом все змінилося і тепер займатися можуть всі бажаючі, як жінки, так і чоловіки, незалежно від віку. Програми суттєво відрізняються, але об'єднує їх підхід до занять.
Поява шейпінгу
Причиною виникнення нового напрямку в спорті, шейпінгу, обумовлено відсутністю в Радянському Союзі альтернативного заняття в кінці 80-х років для жінок, крім гімнастики. Було прийнято рішення, що потрібно розробити власну програму (західні аналоги не мали великого поширення на території колишньої держави), по якій жінки зможуть займатися в спортивних клубах, як і чоловіки того часу. Питанням зайнявся фізіолог Ілля Прохорцев і по крупицях збирав воєдино комплекс, спрямовані на перетворення жіночого тіла. Уже після поширення жіночого напрямку - з'явився чоловічий.
Шейпінг-технологія і її особливості
В основі шейпінгу лежить цілий ряд спеціальних наукових досліджень, в ході яких вчені вивели залежність типу навантажень і вправ від фігури і конституції тіла. Розділивши по групах - отримали 9 типів фігури і, відповідно, 9 шейпінг-моделей.
Сам напрям - це технологія, яка дозволяє досягти правильних параметрів тіла з урахуванням типу фігури, стану здоров'я і фізичної підготовки. Відмітна особливість шейпінгу від інших спортивних навантажень полягає в тому, що перед початком занять всі учасники проходять спеціальні тести, дані яких вносяться в діагностичну карту (зараз це спеціальна комп'ютерна програма, в якій заводиться карта учасника з усіма параметрами).
Згідно із зібраними даними про особливості організму, генетику, фізичну підготовку і навіть враховуючи настрій учасника, інструктор підбирає підходящу модель з представлених 9, коригує програму тренування і харчування. Таким чином, на заключному етапі тестування учасник має повну інформацію про своє тіло, його можливості, а також прогноз результатів. На цьому все не закінчується, на постійній основі ведеться суворий нагляд за виконанням режиму тренувань, навантажень і харчування. Передбачені проміжні звірки згідно складеного плану.
Кожна шейпінг-модель - це поєднання двох етапів тренування. Перший, катаболічний, спрямований на позбавлення від зайвої ваги, другий, анаболічний, спрямований на збільшення м'язів в тих зонах, де це доречно, щоб загальний візуальний образ був гармонійним і привабливим. Етапи присутні у всіх 9 моделях, однак ступінь навантаження і кількість повторень - різні. По досягненню правильної ваги кількість катаболічних вправ зменшується, а кількість анаболічних, навпаки, збільшується.
Окремим пунктом виноситься харчування. Так як шейпінг-технологія - це, свого роду, спосіб життя, то і розклад харчування складається з величезної скрупульозністю і деталізацією. У розклад режиму харчування вносяться всі прийоми їжі, перекушування, меню в дні тренувань (в залежності від етапу в дні занять, до і після фізичних навантажень різні продукти допускаються до вживання). Під забороною борошняні вироби, солодощі (виняток - чорний шоколад в деякі періоди в дуже обмежених кількостях), смажені та жирні страви. Сіль також практично зникає з раціону, точніше її кількість скорочується дуже сильно, цукор замінюють на мед. Молочні продукти - в певні періоди дозволені. Дієта затверджується з гастроентерологом.
Найпоширеніші шейпінг напрямки
- Шейпінг-класик. Найпопулярніший напрям, основна мета - коригування фігури. Має середнє навантаження на організм.
- Шейпінг-хореографія. Основне завдання - вирівняти поставу і зробити ходу граціозною, легкою і красивою.
- Шейпінг-про. Програма з більшим навантаженням, що об'єднує 2 попередні види, з великим акцентом на поставу.
- Шейпінг-терапія. Основне завдання - зниження ваги і її контроль. Також програма спрямована на поліпшення стану суглобів, м'язів і зв'язок.
- Шейпінг-стиль. Крім моделювання фізичних параметрів, в програмі додатково відводиться час на вивчення правил етикету, поведінки і стилю.
- Шейпінг-юні. Це курс для наймолодших учнів, спрямований на розвиток зростаючого організму і формування особистості.
- Окремо розроблена програма, для вікової групи старше 50, де вправи адаптовані під учасників вікової групи з урахуванням фізіологічних змін організму.
- Шейпінг "тонких" тіл. Набираючий популярність вид, який включає ще й духовні практики. Учасники вчаться бачити музику, чути кольори, в загальному всілякий розвиток своїх екстрасенсорних задатків.
Сама по собі шейпінг-технологія чудова своїм чітким розкладом і режимом, дотримання якого дозволить привести своє тіло в порядок і підтримувати в подальшому. Але, такий жорсткий регламент підійде далеко не всім, якщо відбувається зупинка, наприклад, з причини вагітності або хвороби, або відхиленням від графіка, відпустка, наприклад, то доведеться починати з самого початку.
Схожі статті:
Стаття "Стретчінг: стрункість, гнучкість і витонченість"
Стаття "Калланетика: на 10 років молодше за 10 годин"
Стаття "Пілатес - техніка розвитку тіла і внутрішньої гармонії"
Автор: Крістіна Рідкоус.