Два місяці зими вже позаду, ще трохи холодів і настане весна, а з нею і тепло. Важкі зимові пуховики, дублянки, шуби в супроводі зі светрами, колготками і підштаники з начосом відправляться вглиб шафи. На зміну всіх цих одежинок прийдуть легкі курточки, плащики, брючки, джинсики і платтячка. Готуючись до виходу в полегшеному весняному вбранні, вдихаючи аромат весни і тепла, будучи в піднесений настрій - один фактор може зіпсувати всю цю ідилію. Йдеться про речі, які за період холодів стали несподівано менше. Виявлення цього факту тягне за собою зіпсований настрій, судомні спроби впихнути себе хоч у щось і маніакальне бажання швидко скинути те, що "наїлось" за зиму. У цій боротьбі, як відомо, всі методи підходять. Але, ні.
Стрімка втрата ваги небезпечна сильним стресом для організму, зниженням імунітету, а він по весні і так знижений через брак вітамінів, і згодом - нездужання, роздратованість, втома, а то і куди більш довгий список проблем зі здоров'ям. Уникнути цього можна, якщо готуватися до сезону заздалегідь, наприклад, відправиться на тренування прямо завтра, не відкладаючи в довгий ящик. Ніхто не знає нас краще, ніж ми самі. Як виправдання для самих себе ми починаємо вигадувати 1000 і 1 причину, чому похід слід віднести: немає часу, грошей, форми, кросівок, список довше, ніж був у Попелюшки.
Є альтернатива - почати займатися вдома вечорами. Але і тут у нас довгий список: втома після роботи, домашні клопоти, вихід нової серії серіалу...
Багато хто чекає весну, так як планують зміни, чому їх не почати прямо зараз? Приділити собі, своєму тілу, своєму здоров'ю хоча б хвилин 15-20 в день, щоб весна принесла ще більше радості.
Що потрібно зробити зараз, щоб навесні не довелося оновлювати гардероб?
Етап 1. Правда
Поки ніхто не бачить - стати на ваги. Так, після свят це може бути страшно і складно, але це необхідно. Оцінити результат. Якщо за період холодів ситуація не сильно змінилася, то можна злегка (тільки злегка) видихнути. Якщо цифри на вагах невтішні - починати діяти. Панікою тут не допоможеш, до справи потрібно підходити з розумом.
Потрібно реально оцінити кількість кілограм, які необхідно скинути, щоб дістатися до норми ваги. Правильну вагу для свого тіла можна визначити 2 шляхами: порахувати за формулою або скористатися вже готовими таблицями.
Формула для розрахунку ваги
Необхідно від свого росту в сантиметрах (наприклад, 190 см) відняти 100 і чоловікам помножити на 0,9, а жінкам на 0,85. Отримана цифра буде ідеальним вагою. Цей метод називається індексом Брока, але він підійде тільки людям із середнім статурою і діапазоном зростання 155-185 см.
Можна використовувати ще один приблизний метод - від свого росту в сантиметрах відняти 110.
Формули розрахунку ваги погані тим, що їх результат дуже приблизний і вказує на нижню планку. Варто зазначити, що для багатьох людей, з урахуванням їх статури, такі показники ваги можуть бути не найбільш вдалими і комфортними. Хтось може виглядати занадто худим і хворобливим.
Куди краще - це поєднувати формулу, таблицю максимального ваги на думку вчених і лікарів, знаходити золоту середину, спираючись на власні відчуття.
Етап 2. Відчайдушний крок
Після визначення кількості зайвих кілограмів - починаємо підготовку з прощаннями з ними і вирушаємо на кухню, не забуваючи заглядати в полички з прихованими смаколиками. В процесі цієї міні-ревізії варто, закривши очі, вигнати з дому тортики, печиво, страви з майонезом, смажені делікатеси та інші не дієтичні продукти. І відправиться в магазин за порцією низькокалорійної і корисної їжі: овочі, зелень, куряча грудка, каші, нежирна риба. Можна навіть спробувати вегетаріанську або веганські дієту. Але не голодувати!
Етап 3. Дія
Усвідомлення масштабів трагедії і зміна раціону харчування - це тільки півсправи. Один з найважливіших етапів - рух. В даному випадку - всі активності гарні: тривалі піші прогулянки (про спортивну ходьбу - читати тут), пробіжки (про пробіжки взимку - читати тут), походи в тренажерний зал, спортклуб, плавання (як вибрати басейн - читати тут), в загальному - до чого лежить душа. Навіть 15-20 хвилин ранкової зарядки почнуть приносити результат!
Наостанок ще кілька важливих порад
- Найкращим порадником у виборі дієти буде лікар. Не подруга, колега або інтернет, а лікар. Найкращим наставником буде тренер. Часто, в силу часу і можливостей, скористатися послугами лікаря-дієтолога і особистого тренера не виходить. В даному випадку - уважно слухаємо внутрішній голос, критичне мислення і здоровий глузд.
- Встановіть реальні терміни до яких потрібно позбутися від зайвих кілограмів. Найкращим показником буде втрата 1-1,5 кг в тиждень. Якщо втрачати вагу дуже стрімко, то її потім також стрімко можна набрати назад, але ще і в компанії з проблемами зі здоров'ям.
- Активне дозвілля, наприклад, похід на каток, гра в настільний теніс, навіть футбол у дворі - це прекрасний вид фізичного навантаження, який за кількістю витрачених калорій може замінити тренування.
- Не забувайте про вітаміни, вживайте фрукти, овочі, зелень (вирощена на підвіконні буде ще корисніше). Додатково можна ще пройти курс аптечних вітамінів, але з рекомендацією лікаря.
- Сон дуже важливий. Дієта і спорт не будуть ефективні, якщо не висипатися!
- Складіть меню з чіткою прив'язкою до часу і обсягом порції. Дотримуйтесь режиму прийому їжі і перекусів.
- Візуалізуйте свою ідеальну фігуру і рухайтеся до досягнення її. Навіть, якщо трапилося страшне - прокинулися, а доїдаєте 5 котлету - не картайте себе, а на наступний день дайте навантаження більше і стежте, щоб не було рецидиву.
Почавши підготовку зараз, до моменту настання тепла, можна буде не переживати, що зимові поклади не дозволять втиснутися в улюблені весняні речі. Головне - бажання і завзятість, тоді будуть і результати!
Автор: Крістіна Рідкоус.