Зима - найулюбленіший час всіх шанувальників катань. Одне з найпоширеніших занять взимку - лижний спорт. З кожним роком кількість бажаючих підкорити гірський схил зростає і далеко не завжди ці спроби успішні. Як уникнути найтиповіших помилок і що потрібно знати, щоб покатушки на лижах приносили задоволення і користь, а не травми і болючі спогади - читаємо.
Перш, ніж підкорювати спуск і відточувати свою майстерність в катанні необхідно ознайомиться з правилами поведінки, так званий Білий Кодекс - це невеликий звід правил, виконання яких знижує ризик травмувати себе і оточуючих. Короткий звід правил виглядає так:
- Шанобливо ставитеся до присутніх поруч, пам'ятайте, що на схилі є і інші учасники.
- Спорядження, яке використовується, має бути цілим і справним, не забувайте перевіряти всі елементи до того, як підете кататися, це може стати причиною виникнення травмонебезпечної ситуації.
- Як на дорозі, так і на гірському спуску важлива дистанція. Не варто впритул притискатися до іншого учасника, здійснювати непередбачувані різкі рухи, штовхатися і провокувати інших учасників.
- Обгін відбувається тільки в тому випадку, коли місця на спуску вистачає для обгону з дотриманням дистанції. Винуватцем зіткнення буде той, хто обганяв.
- Необхідно уважно стежити за знаками і розміткою, вони вказують на зміни напрямку і небезпеки попереду.
- Вихід на трасу під дією алкоголю і наркотичних засобів заборонено.
- Зупинятися на спуску можна тільки на краю траси (викатах), так, щоб не заважати іншим здійснювати спуск. Зупинятися на вузьких ділянках спуску або в зонах з обмеженою видимістю заборонено.
- У разі падіння необхідно якомога швидше переміститися на викат траси. Виняток - якщо учасник не може зробити переміщення через отримані травми.
- Здійснювати спуск в зоні підйому заборонено.
- Після падіння, в разі, коли учасник заїзду травмувався потрібно попросити інших сповістити службу порятунку або інструктора. Травмоване місце краще зайвий раз не чіпати, а при виникненні кровотечі - здійснити, по можливості, дії для зупинки кровотечі.
Місце катання - важливий критерій
Прийнявши рішення про навчання катання на лижах необхідно правильно обрати місце. Новачкам варто гарненько вивчити доступні для катання траси на гірськолижному курорті. У нашій країні і в Європі діє наступна класифікація трас за рівнем складності:
- зелена - найпростіший (для новачків)
- синя - низький
- червона - середній
- чорна - високий
Вирушаючи на лижні покатушки, новачкам, необхідно переконатися в наявності зеленої траси, інструкторів, рятувальників і прокат спорядження.
Підготовка екіпіровки і спорядження
- Лижні черевики - один з найважливіших елементів екіпіровки. Черевики повинні бути добре підібрані і не створювати дискомфорту. Краще звернутися за консультацією до досвідченого лижника або інструктору.
- Одяг не повинен сковувати рухи, ідеальний варіант - лижний костюм. Під костюм найкраще вдягати термобілизну. Не варто надягати дуже багато теплого одягу, катання - це рух.
- Відмовтеся від вовняних речей, вони погано вбирають вологу і довго сохнуть. Навіть при коротких простоях можна буде замерзнути. (Чому вовняні речі не варто використовувати для активного спорту - в статті "Зимові пробіжки, що потрібно знати?")
- Рукавички, шапка, шолом і окуляри обов'язкові.
- Лижі і палиці краще підбирати з інструктором, так як різноманітність моделей і тонкощів кожної може заплутати новачка.
Перед катанням - розминка
Перш, ніж приступити до процесу навчання катання на лижах необхідно розім'ятися. Досвідчені лижники розминаються на більш легких трасах, здійснюючи кілька спусків на них в повільному темпі, проте новачкам це не зовсім підходить. Тому, необхідно зробити невелику зарядку, щоб розігріти м'язи, так вони будуть більш еластичні і ризик розтягування знизиться.
Кращий учитель - інструктор
Багато хто нехтує цим правилом і беруть "уроки" їзди у рідних або друзів. Це не найкращий підхід, за винятком, якщо близька людина не є інструктором. Досвідчений наставник розповість, як підібрати спорядження, вести себе на трасі, рухатися, зупинятися, падати, дасть необхідні настанови для безпечного спуску і підйому. Близькі, безумовно, люблять вас, однак можуть упустити деякі важливі нюанси, ціна яких - ваше життя і безпека.
Баланс і положення ніг
Це два найскладніші завдання для новачка. В процесі спуску ноги повинні бути зігнуті в колінах (хорошою асоціацією буде уявлення картинки лижника, наприклад, на поштовій марці) і баланс тіла, коли корпус не завалюється ні вперед, ні назад.
Погляд вперед
Водії знають, що для безпечного пересування на дорозі потрібно дивитися вперед, а не на капот своєї машини. Таке ж правило працює і тут. Не потрібно дивитися на лижі і в якому положенні ноги, погляд завжди повинен бути спрямований вперед, тоді перешкоду можна помітити завчасно і зробити безпечний маневр для себе і оточуючих.
Страхи потрібно залишати вдома
Найбільший страх всіх новачків, незалежно від виду спорту, - падіння. Від однієї думки в голові новачка відразу спливають страшні картинки і гнітючі фрази. Не потрібно боятися падати. Значна частина навчання присвячена правильному падінню. Інструктор розповість, як групувати тіло, на яку частину краще падати, щоб мінімізувати травматизм і як зафіксуватися, щоб не закінчити спуск на сідницях.
Навчися - потім ускладнюй завдання
Виходити на більш складну трасу варто тільки тоді, коли інструктор скаже, що підготовки вже досить і ази засвоєні. Не варто думати, що після 1-го уроку вже все знаєш. Краще трохи довше покатати на зеленій трасі і тільки в кінці відпочинку прокотиться кілька разів по синій, ніж на 2-й день вийти на більш складний спуск і залишок провести в лижному будиночку з травмою.
Між іншим, існують і екстремальні види катання на лижах і це не просто по чорним трасах, а зі стрибками з вертольота. (Детальніше про небезпечні види спорту в статті "10 екстремальних видів спорту")
Будьте уважні, слухайтеся інструктора і насолоджуйтеся активним відпочинком!
Автор: Крістіна Рідкоус.