Спортивний режим - це симбіоз регулярних тренувань й правильного харчування. Дотримання режиму харчування - це не тільки прийом їжі відповідно до розкладу, а й вживання напоїв. Про те, які напої вживають спортсмени і як вони їх роблять - далі в нашій статті.
Найпоширенішим напоєм, який спортсмени приносять до тренувального залу, є вода без газу. Вода допомагає відновити водний баланс організму, регулює температуру тіла, бере участь в обміні речовин, насичує вологою кисень для дихання і виконує ще цілий ряд функцій для забезпечення повноцінної роботи організму. Вода добре підходить для тренувань з невисокоим навантаженням та інтенсивністю, якщо тренування триває в межах години, то вода - найоптимальніший варіант напою.
Високоінтенсивні тренування атлетів вимагають значно більших витрат енергії, а відповідно і більш насиченого процесу відновлення. На допомогу прийдуть ізотоніки - напої до складу яких входять цукор та солі, мінерали, вуглеводи і амінокислоти, концентрація яких схожа з концентрацією в організмі людини. Таким чином ізотоніки допомагають заповнити витрачені під час інтенсивних навантажень елементи.
Ізотоніки можна придбати в спеціалізованих магазинах або інтернеті, а можна приготувати вдома. Під час приготування варто звертати увагу на дію напою, відновлює або бадьорить. Перший вид п'ється після тренування, а другий - перед. Отже, найпопулярніші рецепти напоїв:
Тонізуючий:
- 20 гр цукру або рідкого меду
- 1 гр солі (можна навіть йодовану)
- 30 мл теплої води
- 30 мл апельсинового соку
- 30 мл лимонного соку
- 400 мл холодної води
У теплу воду додаємо сіль і цукор, щоб розчинилися, після чого вже сік і холодну воду. Для приготування підійде тільки свіжовичавлений сік, тому як магазинний пакетований варіант містить різні підсилювачі смаку, консерванти та інші добавки.
Підбадьорливий:
- 3 пакетики чорного чаю або 3 чайні ложки розсипного
- 1 стакан гарячої води
- 1,5 склянки холодної води
- 20 таблеток аскорбінової кислоти
Необхідно залити чай окропом, після настоювання додати холодну воду та драже до повного розчинення. Такий напій додасть бадьорості та енергії, бажано вживати до і під час тренування.
Відновлювальний:
- 0,5 л кокосової води
- 2 лайма
- сіль на кінчику чайної ложки
- 1 стакан звичайної очищеної води
- 1 чайна ложка меду
Для цього рецепту необхідна тільки кокосова вода, молоко не підійде. Необхідно змішати кокосову і звичайну воду, додати сіль та мед, заважати до тих пір, поки сіль не розчиниться, після чого - додати свіжовичавлений сік лайм.
Ізотоніки також готуються на основі трав'яних чаїв, наприклад, 1 склянка чаю з м'яти необхідно змішати в блендері з 0,5 склянки грейпфрутового соку, 0,5 склянки лимонного сорбета і 0,5 склянки апельсинового соку. Хорошим варіантом буде поєднання зеленого чаю з такими компонентами як: чебрець, мед, м'ята, лимон або ягоди.
Прекрасний варіант ізотоніки по закінченню тренування - ягідний морс. В якості інгредієнтів використовують різні види ягід: журавлина, брусниця, чорна смородина та інші. Приготування не вимагає особливих зусиль: на 2-3 літри води використовують 500 гр розчавлених ягід, суміш необхідно довести до кипіння та остудити. Залежно кількості ягід, смак буде більш солодкуватим або кислуватим. Якщо ж напій вийшов дуже кислим можна додати трохи тростинного цукру або меду.
Крім сприятливого впливу на м'язи спортсмена, ізотоніки добре впливають на роботу імунної, кровоносної, серцево-судинної і нервової систем. Під час осінніх епідемій грипу та простуд напої містять високу концентрацію вітамінів варто вживати не тільки атлетам і шанувальникам спортивного способу життя, а й бажають уникнути лікарняних.
Автор: Крістіна Рідкоус.