Досвідчені йогини скажуть одностайно, що йога - це легко і просто, новачки ж поділяться на два табори: одні - відправляться на заняття і погодяться з досвідченими наставниками, другі - відвідають кілька занять або проведуть практичне заняття самостійно, вдома, прийдуть до висновку, що це складно і важко. "Домашніми йогинам" ще дуже пощастить, якщо їх спроби закінчаться без наслідків, адже неправильне виконання асан в симбіозі з острахом може стати причиною не тільки серії фотографій й відео на YouTube, але і серйозних травм. Однак не варто чіпляти ярлик "не моє". Йога має велику кількість видів і модифікацій, як по набору фізичних вправ, так і з філософської складової. І мова піде про один з напрямків - антигравітаційної йоги, її особливості, відмінності від інших видів, користь для організму й протипоказання.
Антигравітаційна йога - це новий напрямок, який з'явився завдяки Крістоферу Харрісону, хореографу, професійному танцюристу і гімнастові. Датою заснування вважається 2000 рік, однак відомо, що ще в Стародавній Індії практикували заняття на підвішених до дерева елементах.
Поява флай-йоги
Як і багато засновників нових напрямків, Крістофер Харрісон, переніс травму і отримав невтішний висновок від лікарів - забути про спорт. Це і стало поштовхом для пошуку заняття, яке знімає напругу з хребта і позбувається нестачі тренувань.
Особливість антигравітаційної йоги
Відмінною особливістю флай-йоги від ряду інших видів полягає у виконанні асан в невагомості, а саме - в гамаках, не дозволяючи стикатися тілу з поверхнею підлоги (на початку тренувань це неминуче, але про це трохи нижче). Самі класи для левітаційної йоги є ряд звисаючих зі стелі широких шовкових стрічок, регульованих по висоті, доповнених елементами для упору.
У антигравітаційній йозі використовується такі ж вправи, як і в класичній хатха йозі. Новачкам базовий курс хатха йоги може даватися важко, чого не скажеш про флай-йогу. За рахунок левітації всі м'язи ат суглоби розслабляються, що дозволяє виконувати складні вправи без особливих зусиль.
Користь антигравітаційної йоги
Так як флай-йога - це полегшений варіант класичних занять, то підійде вона, в першу чергу, людям діяльність яких пов'язана з навантаженнями на опорно-руховий апарат. В процесі заняття хребет витягується, знімається напруга та втома з усіх відділів. Вдатися до повітряних тренувань варто і тим у кого присутні явні проблеми зі спиною, наприклад, сколіоз, остеохондроз та інші захворювання.
Варто звернути увагу на неї тим, хто переніс травми, флай-йога допомагає відновитися після багатьох пошкоджень. Однак ні в якому разі не варто нехтувати консультацією та рекомендаціями лікаря, в більшості випадків лікарі навпаки рекомендують її, але бувають і виключення.
Регулярні заняття позитивно впливають на загальну фізичну форму, тонус організму, гнучкість, знижують вагу, покращують координацію, почуття рівноваги, кровообіг, зміцнюють м'язовий корсет та імунітет.
Окремим пунктом варто винести і психологічний аспект тренувань. Заняття проходять під розслаблюючу, спокійну музику, мають розмірений темп, виключають різкі переходи і рухи, що дозволяє розслабити нервову систему. У комплексі зі зниженням напруги по всьому тілу, поліпшення кровообігу й насиченням організму киснем, поліпшується настрій і життєвий тонус. Наставники та їх підопічні відзначають, що після 40 хвилин, а саме стільки триває заняття, рішення проблем дається простіше, легше і швидше, з'являється новий, свіжий погляд на повсякденні клопоти та змінює ставлення до них.
Протипоказання
Приймати рішення про дозвіл або заборону відвідування флай-йоги залишається завжди за кваліфікованою медичним працівником. Але, відразу можна сказати, що представницям прекрасної статі під час вагітності, людям, під час серйозних травм (рани, переломи і т.д.), наявності хронічних захворювань в період загострення варто утриматися від відвідування.
Що ще варто знати про антигравітаційну йогу
За допомогою неї можна за досить короткий термін досягти дуже хороших результатів, вже через 2-3 місяці регулярних відвідувань (2-3 разів на тиждень буде достатньо), щоб помітити зниження ваги і загальне поліпшення фізичних показників.
Антигравітаційна йога не має великого філософського фундаменту, як в старіших практиках. Єдина мета - це зробити життя комфортнішим, навчитися слухати свій організм і перестати йому шкодити.
Кардинальних змін способу життя, флай-йога, також не вимагає: не потрібно відмовлятися від м'яса і осягати мистецтво медитації. Однак, ніхто і не забороняє цього. Якщо є бажання поєднувати з іншими видами спорту або цікавим заняттям, то це тільки вітається.
Флай-йога - це чудове заняття, і з точки зору фізичного аспекту, і морального. Ще - відмінний привід відчути почуття польоту, легкості та невагомості.
Рекомендуємо прочитати:
"Така різна йога: від найдавніших практик до сучасних видів"
Автор: Христина Рідкоус.